Sık Sorulan Sorular

Hayır. Siteyi tüm özellikleriyle ve ücretsiz olarak kullanabilisiniz.

Diyet Arkadaşım Uygulaması, ANA EKRANA EKLE butonuna tıkladığınızda cihazınızın ana ekranına veya masaüstüne yüklenir.

Aşağıdaki her durum için bir madalya ile ödüllendirilirsiniz:
  • İdeal vücut ağırlığınıza ulaştığınızda (+/- 5 kg)
  • Son bir ay içinde en az 30 günlük beslenme ve egzersiz kaydınız olduğunda

Profilde hesaplanan sonuç, aldığınız ve yaktığınız kalori miktarına bağlı olarak normal şatlarda vermiş olmanız gereken ağırlık miktarını gösterir. Durumunuz hakkında fikir sahibi olmak amacıyla kullanmalı ve gerçekte verdiğiniz ağırlık miktarı ile karşılaştırdıktan sonra itibar etmelisiniz.

Bir çok üyenin vermiş olmaları gereken ağırlık miktarı ile gerçekte verdikleri ağırlık miktarının %70-80 oranında örtüştüğü görülmektedir. Bazı üyelerde bu oran daha da yükselirken bazı üyelerde ise düşmektedir.

Hesapların sapma payının yükselmesine neden olan en önemli faktörün metabolizma hızını etkileyen biyolojik dönemler ve hormonal rahatsızlıklar olduğu dikkat çekmektedir. Özellikle ideal ağırlığının altında olduğu halde zayıflamaya çalışan, uzun süredir diyet yapmakta olan, regl, menopoz vb. biyolojik dönemlerden geçen, insülin direnci, tiroid vb. rahatsızlıkları olan üyelerde bu durum belirgin şekilde gözlemlenmektedir.

Ayrıca basit karbonhidratları (şekerli ve unlu gıdalar) çok fazla tüketen üyelerin de kilo vermede zorlandıkları dikkat çeken başka bir etkendir.

Yukarıda açıklanan sebeplerden ötürü sonuçlar değerlendirilirken ilgili duruma bağlı olarak bir miktar sapma olmasının kaçınılmaz olduğu ve yaklaşık bir sonucu ifade ettiği bilinmelidir.

Kalori takibi yaparken belli bir diyet listesine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternette diyet listeleri ve beslenme ile ilgili çok fazla kaynak var ve açıkçası bu konudaki karmaşaya katkıda bulunmak istemiyoruz.

En önemlisi ise beslenme şekliniz, sağlığınızı doğrudan etkileyen ciddi ve önemli bir konu olduğundan nasıl beslenileceği, hangi besinin ne kadar tüketileceği ile ilgili sorumluluğu üyelerin kendisine ve uzmanlara bırakmayı uygun görüyoruz. Ayrıca bu konuda son derece bilgili ve bilinçli bir çok üyeye sahibiz.